Dit kan geschieden door er op een plank met een kruik of flesch over heen en weder te rollen.
Maïs. Van maïs wordt te veel kwaad gezegd. Het korrelvoeder mag gerust voor hoogstens de helft uit maïs bestaan, d.w.z. men kan vrij rondloopenden hoenders gerust om den anderen dag maïs voederen. Voor hoenders, die opgesloten gehouden worden, deugt veel maïs niet. Men kan er een weinig van geven, als men de dieren tot het nemen van beweging dwingt door de maïs, vermengd met kaf, haksel of zand, te geven. In den winter mogen alle hoenders meer maïs ontvangen dan in den zomer, omdat dit graan veel meer warmte leverend materiaal bevat dan gerst.
Maïsmeel kan voor een niet te groot percentage in het ochtendvoeder gebruikt worden. Voedert men als korrelvoeder reeds voor een groot gedeelte maïs, dan late men het maïsmeel uit het ochtendvoeder weg. Voor mesthoenders mag het mestvoeder voor 50% uit maïs bestaan, vooral als het voeder met melk of afgeroomde melk wordt „aangemaakt".
Meikevers en hun larven (engerlingen) zijn uitmuntend dierlijk voeder voor onze hoenders. Levende meikevers bevatten 21% ruweiwit en bijna 4% vet. Vóór ze te vervoederen, doode men ze in kokend water. Men mag er maar kleine hoeveelheden van voederen. Na ze gedood te hebben kan men de meikevers ook drogen op een eest, in een oven of iets dergelijks. Gedroogd, kunnen zij op een droge plaats lang bewaard worden. Men kan ze tot poeder stampen of malen. Meikevermeel bevat gemiddeld 57% ruweiwit en 10% vet. Van het eerste wordt door varkens, dus zeker ook door hoenders, 70% en van het laatste 80% verteerd, overeenkomende met 39% verteerbaar eiwit en 8% verteerbaar vet.
Melk is niet te duur voor hoenders, al denkt menigeen dit, althans niet voor kuikens en mesthoenders. Men geve ze den eersten te drinken en make er voor de laatste het mengvoeder mede gereed. Men zorge er evenwel voor niet nu zoete en dan weer min of meer zure volle melk te voederen.
Ontroomde melk bevat ± 3.5% eiwit, 0.1% vet en 4.5% melksuiker en is een uitstekende drank voor de kuikens. Zuur geworden of met een weinigje kaasstremsel vermengd, wordt ze dik. Perst men de gestremde massa uit, dan krijgt men een waardevolle eiwitstof, die met een of andere meelsoort een best ochtendvoeder en met rijstmeel (geen rijsttwafe/rneel) een best kuikenvoeder vormt. Met de overblijvende wei kan men het ochtendvoeder voor de volwassen hoenders aanroeren.
Ontroomde melk is naar verhouding — tenminste van